market glory

Join fifo11's empire

Книги на Вълко Грозев




КНИГИТЕ НА ВЪЛКО ГРОЗЕВ

ВЪЗРЕЧЕНИ – СУСАМСКИТЕ РОДОВЕ 

Печатница “МАК-П . Хасково. Родословия. 320 с. със снимки.
Възречени – Сусамските родове е първата родова книга в Хасковски окръг по “Модела “МПРИ - “Възречени”. Първата в България с името Възречени – казана още веднъж завинаги, възкресени с нова дума, заради живите - увековечени. Не най-съвършената, но първата. Тя е предшествувана с родова изложба – “Сусамските родове”, открита на 25 май 1996 г. Показани са над 100 рисувани саморъчно родословни дървета. Отделно в 30 табла са показани историческите старини и събития: Левски в Сусам, Освобождението, топонимите, демографска справка, голямо табло “Сусамци загинали във войните” и др. Тази изложба роди идеята да се напише книга за историята на Сусам.
Повествованието започва с историческа справка за времето на процеса на заселването в края на 18 и началото на 19 век. Всеки род е представен кога и от къде е дошъл в Сусам, установен е родоначалника му. Имената и рождените дати са издирени с документи – предимно в регистрите за гражданското състояние. А потомците са издирени чрез информаторите.
Тази книга е опит за представяне родословието на едно село, което в най добрите си години има 2040 жители. Читателят се среща с нещо ново, не само като обем, а като нов подход на изследване. Родовите дървета са представени в схеми с продължение, с което се осигурява разширяване в безконечност благодарение на. въведеното понятие “родоначалие”, което извежда в отделна схема децата, внуците и правнуците на родоначалника, с което се съкращават поколенията и следващите поколения лесно се разделят в отделни родословни схеми по клонове и фамилии.
Изследвани са 48 рода с 60 клона, 205 фамилии с близо 10 000 имена, представени с 234 родословни дървета, придружени с родова хроника, с дълбочина във времето от 1750 г. до наши дни.
Носител на информация в родословните схеми е клетката, която носи името на потомъка и година на раждането му. Клетките са подредени по хоризонта и по вертикала. По хоризонта се отразяват поколенията по права и съребрена линия. Вертикалните колони отразяват роднинските връзки имената на братя и сестри и първи братовчеди, които в следващото поколение се проявяват като втори, трети и т.н. братовчеди.
Родовата хроника в сусамската книга отразява само роднинските връзки на потомците, и наченки за биографии. Биографиите са въведени за първи път в книгата “Възречени – Татаревските родове”.
Книгата е обогатена с ценни полезни мисли на известни български и световни писатели, философи и други творци.

СУСАМ – ОБИОРАНОТО СЕЛО
  
История, материална и духовна култура, етнография, бит и душевност. 332 стр. с ил. Ред.: проф. Рачко Попов – директор на ЕИМ при БАН – София.
Заглавието и се определя от легендата за началото когато е обиорано селото срещу чума и други болести и нещастия. Книгата е структурирана по модела на краеведските книги: Има 7 части:  Топографски и географски особености,  Исторически бележки, Административна уредба със старейшенско управление, Обществено-политически живот пред и след освобождението, Политически партии в Сусам. Материална култура – поминък земеделие и скотовъдство, Домашни занаяти, Техника и преработваща промишленост, Духовна култура – църкви, параклиси, свещеници, празници и обичаи, календарни празници, киното в Сусам, Интелигенцията на Сусам, Сусамския говор, Колективни трудови прояви и забавления и др. Със  самостоятелни истории са представени Училищното дело, Читалищното дело, Кредитната кооперация, ТКЗС.. Седма част Народни умотворения. Книгата е обогатена с графичен и снимков материал


ПЕСНИТЕ НА СЕЛО СУСАМ  

Народно песенно творчество. Село Сусам, Хасковско. Сборник текстове, автентични записи от с. Сусам, Хасковско. Включва още народни обичаи и календарни празници с песни, със снимки. На печат.
Народните песни на с. Сусам са събирани на живо, чрез обиколки по домовете в Сусам - лични срещи с изявени певци и певици. Песните от по старо време са запазени автентично благодарение на предаването им в текст и мелодия от поколение на поколение в семействата от баби на деца и внуци, на снахи и др. Няколко песни са издирени в дипломната работа /1939 г./на студента Никола Ванев р.1914 г., убит 1945г през ІІ световна война от Илчовския род, запазени в Университетската библиотека – София. Те се отнасят за времето от 40 години на ХІХ век. Песните са записани така както са разказани.  По-късно те са преработени за тяхното стихосложение. За “автори” са посочени информаторите: Станка Колева р.1895 г. от Кирев Колевите, Гина Петрова р.1911 г. от Кушийковия род, Станка Въчева Съботинова р.1921 г, Гопа Ангелова р.1922 г от Кондеровите, Станка Петрова Чилингирова р.1923 г. от Кушийковият род, Йордан Генев Чилингиров р.1923 г. Стойкя Ванчева р.1926 г. от Генжовите, Добра Янчева р.1927 г. от Чунчуровите, Господин Димитров р.1927 г. от Панчовските, Въчка Петрова от Качкажиевите, Величка Ванчева р.1230 г от Сампуровите, Станка Генева Чилингирова р.1931 г.
Кана Янчева р.1931 от Чунчуровите, Тодор Петров р.1933 г. от Велкопетровите, Делка Лазарова р. 1932 г. Латка Ванчева р.1938 г от Окатевите, по мъж Пашиновите. Делчо Трендафилов от с. Светлина.
Най-много песни са събрани през 1996 –1997 г. около 300 песни. Една част от тях са отстранени като много популярни от други краища на България. В този сборник са включени 186 народни песни, от тях в раздел “Празници и обичаи с песен” – 36 песни.
Книгата е структурирана в 2 раздела – “Народни песни” и “Празници и обичаи с песен”: Тематично песните са разпределят така: Исторически песни – 56; Любовни песни – 38; Семейно битови песни –56; В раздел “Празници и обичаи с песен” – 36 писни, свързани с Коледа, Великден, Гергьовден, Лазаровден и др.
В сборника има специално песни за Сусам: Воеводо, воеводо, Мина се една година, Какво е чудо станало в село Сусам голямо, Прочу се Руса, Русанка, Мръкна се, бяло Тодоро, Песен за Ангел войвода, Песен за Петко войвода и други в раздел “Празници и обичаи с песен”.
В приложение към сборника има снимков материал. Той се събра много трудно и сигурно има пропуски.
С този сборник от песни не се изчерпват песните на Сусам. Списъкът им можеше да бъде много по дълъг, ако песните са били  събирани през 30-40 години на ХХ век. Все пак този сборник е един малък прнос в духовността на сусамци и ще напомня на идните поколения за песенното минало на с. Сусам.

ТРЕТО БЪЛГАРСКО ЦАРСТВО
  
Родословия.   Хасково. Печат “МАК – П” - Хасково. Ред.: Ангел Попов – учител историк – Хасково.
В тази книга се проследява родословието на царствените династии на Трето българско царство, с   две царствени династии – родът на княз Александър Батенберг /1879-1886 г. /7 г./ и династията на цар Фердинанд І, с неговите наследници цар Борис ІІІ и детето цар Симеон ІІ. В книгата се разказва за тях, като се акцентува на родовата хроника, всички членове на царските фамилии са отразени с кратка биография – деца, внуци правнуци. Родът на княз Александър Батенберг, родът на цар Фердинанд І, родът на майка му Клементина , родът на княгиня Мария-Луиза, майка на цар Борис, Царица Елеонора – втората жена на Фердинанд, Наследниците на цар Фардинанд – Цар Бирис ІІІ, княз Кирил Преславски, княгиня Евдокия, княгиня Надежда – сестри на цар Борис родът на царица Йоана Савойска. За техните наследници цар Симеон ІІ, родът на жена му Маргарита и техните наследници – деца князете Кардам, Кирил, Кубрат, Константин Асен, княгиня Калина. Книгата завършва с наследниците на Княгиня Мария- Луиза – деца и внуци. Освен това разказано е за управлението на владетелите.
Историята, погледната през погледа на генеалогията разкрива духовно сложните взаимоотношения на царете в личен, семеен и обществен план, а те винаги рефлектират върху съдбата на народа.

РКС ХАСКОВО /1925-2002г/
  
История на РКС. Пълен поглед към кооперативното движение в Хасковски окръг. Печ. “МАК-П” - Хасково, 200 стр. със снимки. Ред.: Иван Михайлов председател на РКС - Хасково. Спонсор УС на РКС.
Тази книга разкрива историята на РКС – Хасково за времето от основаването на съюза 1925 г. до 2002 г. Укрепвала последователно в условията на нелоялна конкуренция, устояла на вихрите на политическите противопоставения, преживява неочаквани реорганизации по държавен път, изживява своя звезден възход, за да стигне отново тежък преход – преминаване от планова икономика към свободна пазарна икономика..
РКС – Хасково е мощна кооперативна организация, с демократично управление, която в най-добрите си години осигурява 50 % от търговското обслужване в Хасковски окръг и близо 100 % от снабдяването на селата. Развива забележителна промишлена дейност и мащабно капитално строителство, осигурява работа на над 6000 работници и служители..
В изложението са застъпени дейността на РКС – Хасково 1925-1964 г., на ОКС – Хасково 1954 до 1959 г. Утвърждаване и възход – качество във всичко 1984-1989 г.  Застъпени са паралелно ръководната дейност и управлението – УС и КС, социално развитие на колективите, квалификация, профсъюзна дейност. В приложения са включени списъци на ръководния персонал – председатели и зам.председатели, членове на УС и КС, началник отдели, профпредседатели, списък на служителите, имотната собственост, няколко таблици за дейността на ОКС. Приложени са списъци на потребителните кооперации в Хасковски окръг, на занаятчийските ТПК и други. В снимковия материал са включени учредителите на РКС, председателите на РКС и други масови снимки от живота на съюза.

ПОГЛЕД ПРЕЗ ГОДИНИТЕ
  
История на Окръжна библиотека Хасково 1953 - 2003.      173с. Ред.: Тонка Койчева, Спонсор: Община – Хасково
Документален разказ, написан по случай 50 години от създаването на Окръжната библиотека “Хр. Смирненски – Хасково - храм на знанието.  Показана е дейността на библиотеката и библиотечните работници в трудовата им дейност. Отразеното е извлечено от автентични документи в библиотеката и в ДА – Хасково. Изложението на фактите е стилизирано, не е обременено от цифри, те са обобщени в 12 таблици Събитията са датирани по документи.
Започва с началото при създаването на библиотеката. По години се проследява дейността за обогатяване на фондовете и работата с читателите. Проследяват се поименно назначените библиотекари и друг персонал във времето. За всяка година е казано каква дейност е извършена по отдели, а те са: “Комплектуване и каталози”, отдел “Обслужване на възрастни читатели” с 3 звена - “Заемна за възрастни”, Читалня “Хуманитарни науки” и читалня “Приложни науки”; “Справочен отдел”, отдел “Изкуство и музика”; “Детски отдел”; Дейността на Дирекционния съвет и на Методичния отдел и неговата дейност в Библиотеката и в Дирекция “Библиотеки”. Проследена е и дейността на профсъюзната организация. Разказано е и за СБИР /Съюз на библиотечните и информационни работници в Хасково/. Специално място е отделено за персонала в библиотеката. Те са възречени в снимки и поименно. Отделно поименно са споменати масовите библиотеки в окръга – читалищни, училишни и библиотеки при предприятия и учреждения.
Книгата “Поглед през годините” проследява значими събития, представя богата информация за дейността на библиотеката. Разказва за началото, за надеждите и реализираните мечти, за бурния възход, за трудните години на прехода след 1989 г. и за новите надежди за по добро бъдеще.

СЕЛО ТАТАРЕВО, ХАСКОВСКА ОБЛАСТ 
Едно книжно тяло с две книги – “Из Миналото на с. Татарево” и “Възречени – Татаревските родове..  Ред.: проф. Рачко Попов, директор на ЕИМ при БАН – София. С. Български писател, 2004 г. 390 с. с над 300 сн. 

ИЗ МИНАЛОТО НА ТАТАРЕВО
първа книга    
Структурирана е както “Сусам– Обиораното село”: Топографски и географски особености,  Исторически бележки – Кърджалийско време, Ангел войвода, Заселването, Името на селото, Административна уредба със старейшенско управление, Обществено-политически живот пред и след освобождението, Политически партии в с. Татарево. Материална култура – поминък земеделие и скотовъдство, Домашни занаяти, Техника и преработваща промишленост, Духовна култура – църкви, параклиси, свещеници, празници и обичаи, Интелигенцията на с. Татарево, Татаревският говор, Колективни трудови прояви и забавления и др. Със  самостоятелни истории са представени Училищното дело, Читалищното дело, Кредитната кооперация, ТКЗС.. Народни умотворения.
Книгата е обогатена със снимки от миналото, снимки от бита и трудовата дейност на татаревци, из дейността на училището, читалището, снимки на кметовете и председателите на ТКЗС и интелигенцията на Татарево. Многобройни са снимките на потомците от по-старото поколение, представители на отделните родове.
В Приложения: Списък на убитите войници във войните., Таблица на кметовете, на председателите на кредитната кооперация, на ТКЗС, агрономи, бригадири, зоотехници, механизатори1 директори на училището, Демографска справка, Таблица за броя на учениците в училището в различните години.


ВЪЗРЕЧЕНИ ТАТАРЕВСКИТЕ РОДОВЕ
втора книга 
  
Тя е втората родова книга в Хасковски окръг по “Модела “МПРИ - “Възречени”.
Всеки род е представен кога и от къде е дошъл в Татарево, установен е родоначалника му. Имената и рождените дати са издирени чрез регистрите за гражданското състояние. А потомците са издирени чрез информаторите.
Татарево в най добрите си години има 1061 жители, два пъти по-малко от Сусам, което в същото време има 2040 души.
Структурирана е по подобие на книгата за с. Сусам, но в някои отношения има новости които е правят по усъвършенствувана, както по форма, така и по съдържание.
В с. Татарево са изследвани 60 български рода с 16 клона и 62 фамилии. Отделно 10 турски и 7 ромски фамилии. Всичко с над 8000 имена, с дълбочина във времето от 1750 г. до наши дни.
Родовите дървета са представени в схеми подобни на тези в Сусам. В Татарево, обаче по-малко са големите родове, затова и прилагането на метода на “Родоначалие” е по-ограничен. И тук носител на информация в родословните схеми е клетката, която носи името на потомъка и година на раждането му. Клетките са подредени по хоризонта и по вертикала. По хоризонта се отразяват поколенията по права и съребрена линия. Вертикалните колони отразяват роднинските връзки имената на братя и сестри и първи братовчеди, които в следващото поколение се проявяват като втори, трети  и т.н. братовчеди.
За разлика от родословните дървета, хрониката е променена изцяло. Тя дава не само информация за роднинските връзки поименно на потомците, но всеки потомък е представен с кратка биография. В биографията основно се включват: образование, специалност, място на работа, изяви в труда и изкуствата, обществена дейност и др., Семейното положение се изяснява в пълнота. Същите изисквания за партньора и техните наследници. Това води до промени и в изложението и до редица други качествени подобрения и новости:
Хрониката се изгражда в поетапен ред на  “поточна линия”, която за всеки род започва от родоначалника, следвани от неговите потомци – деца внуци и т.н и завършва с децата родени една година преди издаването на книгата. Вътрешно родово хрониката се дели на клонове, фамилии и семейства и в тях поименно изследваните потомци.
Качествените параметри на хрониката се подчинява по форма на определен ред: Дели се на зони със свързващи изречения. Всички тези новости могат най-добре да си видят и ползват от книгата “Възречени - Татаревските родове”
Благодарение на събраната информация от регистрите, от информаторите и други източници, и най-вече от изследваните биографии на потомците в изложението качествените параметри на родовите изследвания се увеличават многократно за научност. Цялата информация събрана от двете книги на Татарево представлява хранилище на банка данни за социологически изследвания и анализи. От банка данни може а се извлече в ретроспекция информация за тези изследвания. Опитния материал е събран, чака своите изследователи. В книгите на с. Гарваново и Въгларово, такива изследвания вече има и тях ще споменем по долу.


ГАРВАНОВО – СЕЛО С ДВЕ ИМЕНА 
 Голямата книга, два тома в едно книжно тяло – “Гарваново в миналото” и “Възречени – Гарвановските родове”. 616 стр., голям формат с над 350 сн.

ГАРВАНОВО В МИНАЛОТО 
Първа книга 

Включва: Географски и топографски особености, Землище и граници. Население, заселването, демографска справка; Исторически бележки – старини, с. Гидикли Обществено-политически живот преди Освобождението – Кърджелийско време, Емин Ага и неговият харем в с. Гидикли, Ангел войвода, Васил Левски в Гарваново; Обществено политически живот след Освобождението . България и Гарваново през и след войните;  Административна уредба и благоустрояване, Партии и младежки организации; Материална и духовна култура, бит и душевност, включва още 6 истории – Обществено – политически живот, Истории на черквата, История на училището, История на читалището, Истории на кредитната кооперация и ТКЗС и настъпилите промени след 10 ноември 1989 г.;
Ето и новостите които в татаревските родове няма, макар, че има съхранена информация в банка данни. В гарвановската книга са изследвани: Анализ на старата интелигенцията на с. Гарваново за времето от 1825 г. до 1930 г. Друг анализ  Потомци на Гарвановските родове с висше образование и престижни професии. Посочени са президентите на фирми на потомците от гарвановските родове – поименно и по родове; Спомени и предания.  В приложения: Списък на загиналите  гарвановци във войните, Синхронна таблица на кметовете , държавните глави и министър- председателите. Таблица за ражданията, женитбите и умиранията от 1893 г. до 1944 г.. Таблица за броя на учениците 1909 г. до 1954 г.. Имотното състояние на селяните по декларации за периода 1925 г-1948 г. Землището на с. Гарваново – имоти и други единици по начини на трайно ползване Таблица за размисъл и др..
Снимковият материал включва снимки от бита и трудовият живот на населението, а също така и от дейността на читалището и училището. В отделна поредица  са наредени кметовете на селото , председателите на ТКЗС, интелигенцията на с. Гарванов. След това в дълга поредица са наредени снимките на потомците на гарвановските родове от ХІХ и ХХ в.от стари години на. На отделни страници са наредени снимките на деца с гарвановски родов корен родени през ХХ! век. За  тях има   специално послание и някои практически съвети. Там е отделено място за  приложението на едно ново понятие – Желонна родова линия за първи път в България.


ВЪЗРЕЧЕНИ -  ГАРВАНОВСКИТЕ РОДОВЕ 
том втори

 Тя е третата книга  по “Модела “МПРИ - “Възречени”. И тук всеки род е представен кога и от къде е дошъл в Гарваново, установен е родоначалника му. Имената и рождените дати са издирени чрез регистрите за гражданското състояние. А потомците са издирени чрез информаторите.
Структурирана е по подобие на книгата за с. Татарево, но в някои отношения тя е по усъвършенствувана от книгата на с. Татарево, както по форма, така и по съдържание.
Гарваново през 1946 г. има своя апогей - 2224 жители. За времето 2005-2009 г. в с.Гарваново са изследвани 70 големи рода, 42 клона, 131 фамилии, представени в 171 родословни дървета, с над 10 000 имена с кратка биография.
Родовите дървета са представени в схеми подобни на тези в Сусам и Татарево. В Гарваново  големите родове са повече, затова и прилагането на метода на “Родоначалие” е по-застъпен. И тук носител на информация е клетката, с името на потомъка и година на раждането му. Клетките са подредени по хоризонта и по вертикала. По хоризонта се отразяват поколенията по права и съребрена линия. Вертикалните колони отразяват роднинските връзки имената на братя и сестри и първи братовчеди, които в следващото поколение се проявяват като втори, трети  и т.н. братовчеди.
Както в книгата на Татарево повествованието, хрониката е променена изцяло. Дава се информация за роднинските връзки и всеки потомък е представен с кратка биография. И тук в биографията основно се включват: образование, специалност, място на работа, изяви в труда и изкуствата, обществена дейност и др., Семейното положение се изяснява в пълнота. Същите изисквания за партньора и техните наследници. Това води до промени и в изложението и до редица други качествени подобрения и новости:
Хрониката се изгражда в поетапен ред на  “поточна линия”, която за всеки род започва от родоначалника, следвани от неговоте потомци – деца внуци и т.н и завършва с децата родени една година преди издаването на книгата. Вътрешно родово хрониката се дели на клонове, фамилии и семейства и в тях поименно изследваните потомци.
Качествените параметри на хрониката се подчинява по форма на определен порядък: Дели се на зони със свързващи изречения. Всички тези новости могат най-добре да си видят и ползват от книгата “Възречени – Гарвановските родове”
Благодарение на събраната информация от регистрите, от информаторите и други източници, и най-вече от изследваните биографии на потомците в изложението качествените параметри на родовите изследвания са завишени.
Цялата информация събрана от двете книги на Гарваново представлява хранилище на банка данни за социологически изследвания и анализи. В Гарваново на практика има примери: Анализ на висшето образование и престижните професии където са показани в цифри броя на потомците в приложната сфера, в хуманитарните и в обществено политическите науки. Отделно броя на висшето и средното образование са изследвани и по родове. Бизнесмените на с Гарваново са представени с името си и по родове с име на фирмата и предмет на дейност. Тези примери сочат, че могат да се правят най-различни изследвания и анализ от банка данни в книгите по модела “МПРИ “Възречени”. Това ярко се откроява в книгите на с.Въгларово, където ще бъдат посочени и други анализи.

 

ВЪГЛАРОВО – САГА ЗА БЪЛГАРСИЯ КОРЕН
 Две книги в едно книжно тяло – “Въгларово–Минало” и “Възречени – Въгларовските родове”. 600 стр. с над 350 снимки. Готова за печат.
TOM I
ВЪГЛАРОВО.  МИНАЛО
  
Книгата по съдържание е структурирана както краеведските книги на Сусам, Татарево и Гарваново.
Включва: Топографски и географски особености,  Исторически бележки – Кърджалийско време, Ангел войвода, Руско-Турската война и освобождението но Въгларово. Население – Демографска справка Заселването, Името на селото, Обществено-политически живот – Въгларово и България преди и след войните, Политически партии. Административна уредба.  Материална култура – поминък земеделие и скотовъдство,  Занаяти,  Занаятчии. Техника и преработваща предприятия, История на кредитната кооперация. История на ТКЗС. Социална нормативна култура. Духовна култура, бит и душевност. Истории на черквата, История на училището, История на читалището, Истории на кредитната кооперация и ТКЗС и настъпилите промени след 10 ХІ1989 г.
Цялата информация събрана от двете книги на Въгларово също представлява хранилище на банка данни за изследвания и анализи. Във Въгларово примерите са повече: Изследван е по-задълбочено Въгларовския говор с анализ на личните имена, представени в 2 таблици, където всеки може да намери своето име и броя на своите съименници. Представена е поименно старата интелигенция на Въгларово 1890 г до 1935 г. В таблици се прави анализ на образованието на потомците на въгларовските родове. В 2 таблица се прави анализ на потомците с висшето образование и престижни професии по права линия и друга за снахите и зетьовете. В трета таблица са изследвани потомците на Въгларовските родове с полувисше и средно образование. Отделно броя на висшето и средното образование са изследвани и по родове. Бизнесмените на с. Въгларово са представени с името си и по родове с име на фирмата и предмет на дейност.
За първи път по модела “МПРИ “Възречени” се публикува в книга “АЛЕЯ на потомците на Въгларовските родове с висше образование и престижни професии” Те са представени по родове с имената си и съпрузите си с посочено образование и професия, за времето 1945 г.-2007 г. Новост в книгата са Послание към децата родени през ХХІ век, заедно с показване на Желонната родова линия.
Тези примери сочат, че могат да се правят най-различни изследвания и анализ от банка данни в книгите по модела “МПРИ “Възречени”. Това най-ярко се откроява в книгите на с.Въгларово
Книгата е обогатена с обилен снимков материал: снимки от миналото, от бита и трудовата дейност на въгларовци, от дейността на училището, читалището, снимки на кметовете и ръководството на на ТКЗС и интелигенцията на Въгларово. Снимките на потомците от по-старото поколение, представители на отделните родове.
В Приложения: Списък на убитите войници във войните., Таблица на кметовете, на председателите на кредитната кооперация, на ТКЗС, агрономи, бригадири, зоотехници, механизатори1 директори на училището, Демографска справка, Таблица за броя на учениците в училището в различните години.
Накрая има приложени “Кратки исторически данни” за селата откъдето са дошли въгларовските родове – Болярово, Тракиец, Бодрово, Буково, Езерово, Православен,  Сърница, Караалан /Брягово/, Брястово


ВЪГЛАРОВО
ТОМ II
ВЪЗРЕЧЕНИ – ВЪГЛАРОВСКИТЕ РОДОВЕ
Четвъртата книга  по “Модела “МПРИ - “Възречени”. И тук всеки род е представен кога и от къде е дошъл във Въгларово. Имената и рождените дати са издирени чрез регистрите за гражданското състояние. А потомците, чрез информаторите.
Структурирана е по подобие на предишните книги, но в много отношения тя е значително по усъвършенствувана от тях
В книгата на Въгларово са изследвани 88 рода, 167 клона, 350 фамилии, над 2000 семейства с над 8000 имена с родословни дървета и с кратка биография. Родовите дървета са представени в утвърдените схеми. И тук носител на информация е клетката.
Хрониката е променена изцяло. И тук в биографията основно се включват: образование, специалност, място на работа, изяви в труда и изкуствата, обществена дейност и др., Семейното положение се изяснява в пълнота. Същите изисквания за партньора и техните наследници. Хрониката се изгражда в поетапен ред както в предишните книги на  “поточна линия”. Вътрешно родово хрониката се дели на клонове, фамилии и семейства и в тях поименно изследваните потомци.
Качествените параметри на хрониката се подчинява по форма на определен порядък: Дели се на зони със свързващи изречения. Всички тези новости могат най-добре да си видят и ползват от книгата “Възречени – Въгларовските родове”
Цялата информация събрана от двете книги на Въгларово представлява хранилище на банка данни за социологически изследвания и анализи. Във Въгларово на практика примерите са най- много и те са показани в първата книга “Въгларово – Минало..
Тези примери сочат, че могат да се правят най-различни изследвания и анализ от банка данни в книгите по модела “МПРИ “Възречени”. Това ярко се откроява в книгите на с.Въгларово.



Офисът на Вълко Грозев



ЦАРСТВЕНИТЕ ДИНАСТИИ НА БЪЛГАРИТЕ
  
Дългогодишен труд. В предпечатна подготовка.
Родова книга за канове, князе и царе на българите за времето от Зиази потомък на Библейския Ной до детето Цар Симеон ІІ 1946г. Царските династии в родословни дървета и хроника към тях. Поглед за началото на българския род от времето на Ной.
Включва: Българите древен народ,, Прабългарите, Българите преки потомци на Ной. Хронология на древните българи. Две съвременни тези за основаване на българския народ.: Хроника на българско отечество Илирик. Месопотамска България, Българска държава на Балканите 920 г. пр. Хр. Възстановена българска държава на Балканите в ІV век – Канска династия Крумош Санасан Дуло родословия с родословна схема и хроника. Канска династия Гундо Буза от която произхожда  кан Кубрат с родова схема и хроника..
Древните български /Сарматски/ владетели: Династия Бурмовите, Династия Самаровите, Родът Уфовите, Династия Акараджа-Ружевите, Династия Балюмар – Баламберовите, Династия на Кан Атила, Династия на Севарите, Династията на Кубрат Дуло
Древните българи в Памир – Страната Балхара. Колко държави са имали Българите и др.
Формиране на българския народ – траки, славяни, българи. Българите след новата ера. Стара Велика България. Именник на Българските канове. – родословна схема с хроника. Прабългарите в Приазовието. Родът на кан Кубрат: Волжка България. Наследниците на Бат Баян с родословна схема и хроника. – Киевска България и Хазария;  Мохамедански уклон и уклон Тангризъм и Християнство. Родословието на Кубер
Българите на Балканите – Аспарухова България: Наследниците на Аспарух. Родът на кан Крум. Следват всички династии на Първото, Второ и трето българско царство. с родословни дървета и хроника.



КНИГА ЗА СВЕТОСТТА И БОГОПОЗНАНИЕТО
 

Всяка от досегашните книги на Вълко Грозев, вече немалко на брой, впечатлява със своето своеобразие, с уникалността на подхода към темата, както и с нескривания стремеж на автора да търси и да налага собствен стил в изследователската работа. Нарочно подчертах и поставих думата „възречени” в кавички, защото тя всъщност е нещо като запазена марка и „личен патент на автора”, която за първи път се прилага в гражданска и писмена употреба в българската  и световна генеалогия. „Възречени” е наслова и на поредната забележителна творческа изява на Вълко Грозев, озаглавена „Възречени - Библейските родове”. Глобалната цел - проследява произхода на цялото човечество. „От Адам до Иисус Христос” - така, както това е представено в Библията. А то е „боговдъхновено”.  И ето-целта, сега е постигната и то по завиден начин. До него ни приближават единствено вярата и небесното вдъхновение, стремежът към невидимите висини на богопознанието и духовното усъвършенстване. Сътворявайки тази книга, при всеотдайното си общение със свещените писания и предания, самият Вълко Грозев е изпитвал подобна вяра и подобен стремеж и същото вдъхновение свише. Те именно са го подбуждали и водили до постепенното съзряване на книжовния плод, който вече имаме в своите ръце като читатели. Направен е задълбочен исторически преглед на книгите съответно от Стария и от Новия завет. Старият завет включва седем епохи. В рамките на всяка от тези „епохи” са проследени както „Потомството на човешкия род от Адам и Ева до Ной”, така и събитията и родословията на старозаветните патриарси, пророци и царе. Тук авторът прави онагледяване на хрниката със съответните графични родови схеми. Те са уникални, за първи път се прилагат в световната практика за показване на персонажа на библията. чрез които се онагледява текста. Анотациите към тях пък съдържат кратки характеристики на споменаваните лица. Всичко това е поредната илюстрация на авторовото откритие в областта на генеалогията, изобретеният и усъвършенстван от него модел за родови изследвания ”еМПРИ „ВЪЗРЕЧЕНИ”. С помощта на така разработената методика Вълко Грозев с лекота въвежда знанието за произхода и разрастването на човешкия род, помага на читателя естествено да се запознае и проследи прякото и далечно потомство на първите хора. От Адам и Ева и синовете им Каин, Авел и Сит, през Ной и неговите преки наследници Сим, Хам и Яфет до Тара и синовете му Авраам, Нахор и Аран. А след това и до Авраамовото потомство и главно през Исаак и Яков и дванадесетте израилеви племена от него, колената на отделните други библейски родове и фамилии. Отделно са представени родословията на богоизбраните водачи на еврейския народ Мойсей и Исус Навиев, на пророк Самуил, на първите царе Саул и Давид и по-нататъшните владетели на разделеното след Соломоновата смърт царство. Наред с това е включен и кратък коментар относно личността на почти всички старозаветни пророци – „големи” и „малки” –както и на техните книги. Дават се бегли характеристики на Декалога и на времето на Съдиите, както и на други от споменатите в библейския текст мъже и жени , правят се тълкувания на връзките и взаимоотношенията помежду им, на събитията, в които те са взели участие. Новият завет започва с родословието на Иисус Христос. Разказът е посветен на личността и учението на Спасителя, на чудесата извършени от него и от апостолите. Наред с това са обобщени сведенията за семейството на майката на Божия син Света Богородица, за мисията и мъченическата смърт на Йоан Предтеча. Читателят се запознае със същността на всяко от чудесата, извършени от Сина Божи и обезсмъртени от четирите евангелия, тъй като освен, че са изредени в отделен абзац от текста, авторът посочва в скоби съответната глава и стиховете, в които се съдържа тяхното пълно описание. Авторът проследява и акцентира етапите от служенето на Богочовека Иисус Христос, откроява немалка част от неговите поучения и специално подчертава ключовия за библейското познание факт, че „сам Христос посочва нуждата от тълкувание в търсене на предобразния смисъл на някои старозаветни текстове” по отношение на Словото и делата Му, описани в Новия завет. Отделни глави са посветени на поученията и притчите, изречени от Месия, на знаменитата Му „Проповед от планината”, в която са засвидетелствувани блаженствата и най-важният молитвен текст, на пътуванията и на общуването му с народа и разбира се на „тайната вечеря” със свещената евхаристия, пътя към Голгота, кръстната смърт и Възкресението.
 Квинтесенцията на Христовото учение, повторена от автора се състои в това, че Той ни учи да се обичаме и благославяме. Неговото „благодатно” учение е „учение на Духа, което надскача буквата на закона” с „милосърдието, проявено към другородци” и с „идеята, че наш ближен е всеки човек”. Той е всесилен и справедлив, „пред Него всички сме равни – бедни и богати, млади и стари.Както ще каже след време и ап.Павел „вие всички сте едно в Исуса Христа”.        (Гал. 3:28/.
Пишейки за всичко това с духовна радост, молитвено и от сърце пожелавам на всеки от бъдещите читатели на „Библейските родове” и той да съпреживее висотата и дълбоката нравственост на нейните небесни послания.
По-важен е духът на светостта и на Богопознанието, вдъхновили  Вълко Грозев на да      положи благороден труд и усилия в реализацията на забележително и самобитно хрумване, в публикуването на истините, които е открил. Ще ми се всичко това да не остава незабелязано и да спомогне, макар и по своему, за приобщаването на почти докрай обезверения наш съвременник към благодатта и спасителната за всички ни надежда в Божията любов и в християнската вяра.
Хасково, 10 юни 2013 година                                                                 
  Д-р Йордан НАНЧЕВ – Д-р по книгознание, библеотекознание и библиография


Извън текста:
НАЙ ГОЛЯМАТА НОВИНА НА ХИЛЯДОЛЕТИЕТО
Дросини Майкъл. Библейският код в 2 тома.
Таен код съхраняван 3000 години в Библията. Разчетен с компютър на езика на иврит. В кода е записана съдбата на всички човешки същества. Всичко което е било и което ще бъде до края на времето е включено в Тората/петокнижието/. Библията е не само книга, тя е и компютърна програма. “Разликата между миналото, настоящето и бъдещето е само илюзия” казва Айнщайн. Бъдещето съществува заедно с миналото. Бог продиктувал Тората на Мойсей на квантов компютър с овладяване света вътре в атомите. толкова мощен, че за минути изпълнява калкулация, които биха отнели стотици милиони години на най бързите компютри в днешно време. Библията е предупреждение за внезапна и неизбежна съдба и предупреждение да предотвратим Апокалипсиса.
По книгата на Дросини Майкъл. Библейският код в 2 тома.    
            В резюме Вълко Грозев


МАНАХИЛОВИЯТ РОД

Забележителен род от Сусам преселени в  гр. Хасково. В предпечатно подготовка.
Неговото начало започва от средата на ХVІІІ век с родоначалник Манахил. За него се казва, че се е изселил от  “Банско Сусам” - с. Сусам. Той има само един син Панайот. Той от своя страна има многолюдна челяд, от които 7 сина, от тях 5 сина имат наследници, които в днешно време имат свои потомци живеещи в Хасково и пръснати из страната, Франция и Нова Зеландия.
Манахиловият род е сроден по сватовщина с Шишмановият род . жената на Панайот Манахилов Кириаки е дъщеря на Христодул Вълчев Шишманов. Шишманови от своя страна са свързани по сватовщина с  Хаджи Иванчо – Минчевият род, чрез жена му Кириаки Жекова Вълкова. От друга страна Златаровият род се свързва с Хаджиминчевият род, чрез майката на Асен Златаров – Теофана. Тези 4 рода са свързани роднински по сватовщина. Децата им и внуците им са първи и втори братовчеди. Заедно с това Манахиловият род има  много познати от с. Сусам, по известни от тях са Филип Басмаджиев чифликчия и търговец от Кармакаковския род, построил черквата в с. Раковски /Димитровград/, подарява полюлей на черквата Св. Архангел в Хасково. Гико Петров – узбашия на дюлгерите в Хасково от Гиковските, Оровския род в Сусам, Ванчо Христев, син на Христо Чилннгирина – предприямач строителот Чилингировият род. В това обкръжение живее и се развива Манахиловият род в Хасково. Това са родовете които по това време имат силно присъствие в борбите за черковна и политическа борба за освобождение. В Анадола са заточени Петър Берковски – съпруг на Евгения – сестра на Теофана Златарова. Братята на Теофана Георги и Михаил и баща им Иванчо Х-и Минчев, също са заточени, заедно с тях и Панайот Манахилов
В книгата са разгледан родословието на братята Ефтим, Димитър, Георги, Захария  и Златан Панайотови Манахилови.
Ефтим р. 1863 г., завършил педагогика и в.о. – агрономство. Неговите наследници са около 50 души в 4 фамилии: Паневите, Бояновите, Мирчевите и Ивановите.
Димитър р.1863 – земеделец, заедно с брат си Георги са ръководили чифлика. Неговите наследници са около 40 души с 2 фамилии – Паневите и Хаджипеневите.
Георги р.1868 г., завършил военно училище, участвувал във войните като офицер. Неговите наследници са около 120 души в 4 фамилии: Тодоровите, Евтимовите, Владимировите и Панайот не женен.
Захария р.1872 г., завършил в.о. – медицина във Франция, работил семеен и живял във Франция. Неговите наследници са около 50, всички живеят във Франция
Златан р.1887,, завършва агроикономика в Чехия, завръща се в България. Живее с жена си Златка при майка си Кириаки в Хасково. Неговите наследници са около 30 души в 2 фамилии: фамилия Рапонси и фамилия Бажкови.
Всички потомци са представени в родословни дървета и кратка родословна и житейска биография;
Книгата е обогатена с много снимки, отразени по фамилии.

КОГАТО ДОКУМЕНТИТЕ ГОВОРЯТ ? 

Библиографски справочник с аналитични описания,с историческо значение за с. Сусам и историята1888-1988 г в три архивни единици: Стари автентични документи.
Бавската преписка и Кадастрални карти, скици и планове. Скрити емоции за родното ми село Сусам. Една история разказана в стари документи - стогодишната война между селата Сусам и Брястово за ползване на минералните извори.



 НАУЧНИ ПРАКТИКИ 1953 г.- 2010 г.
 
Новости и нововъведения, съхранени в наторалния си вид в професията и други изяви в живота. Повече от 50 нововъведения в практиката. Ще споменем само няколко от тях за обща представа:
Аализ на дейността на голямата и средна библиотека - форма “ВЕГРО – 1. Триъгълна диаграма за графично изследване на ЕГБС. Графика за точково изследване на библиотеките. Единен формуляр панорама за окръжна библиотека, за всички показатели на една стр. А 4, вместо 28 стр. Система за стимулиране на библиотеките. Математиката емоционална наука – песен в графика. Поредица от родови изложби – Сусам, Гарваново и Въгларов. Функционален уред за точна стрелба с оръдие от закрита позиция за 10 секунди с точно поражение.. две-три дузини новости в модела МПРИ “Възречени”
Худажествени проблясъци: сценарий за литературни вечери и мн. др..